Ergonomické nosidlá pre deti sú jednoduchou alternatívou kočíkom. Predovšetkým pre svoju praktickosť si ich mamičky a oteckovia nesmierne obľúbili. Predsa len, kam nemôžete s kočíkom, tam sa jednoducho dostanete s pomocou šatky alebo nosítka pre deti. Problémom tak nie sú prechádzky po lese, nastupovanie a vystupovanie do vlaku či autobusu, ani jazda výťahom. Ergonomické nosidlá zároveň ponúkajú možnosť vzájomného kontaktu rodiča s bábätkom.
Pre tieto a mnohé ďalšie dôvody stojí za to obstaranie ergonomického nosidla zvážiť. Ako ale vybrať to správne nosítko alebo šatku na nosenie vášho dieťaťa? Práve to vám poradíme v nasledujúcom článku. Zároveň vám ponúkneme možnosť nahliadnuť do výberu TOP nosidiel, ktoré sú v súčasnej dobe k dostaniu a chýbať nebude ani kapitola venovaná pomeru cena/kvalita. Predsa len, rodičovstvo nie je lacná záležitosť, a hoci je kvalita výrobku prvotná, jeho cena tiež zohráva svoju úlohu.
Nosítka sú veľmi prospešné aj pre zdravie fyzický aj psychický vývoj dieťaťa. Deti milujú pevné objatia, ktoré im dávajú pocit bezpečia. Už v brušku trávilo celý čas za upokojujúceho zvuku tlkotu srdca a uspávalo ich hojdanie chôdze.
Pokiaľ je bábätko odložené do postieľky, kde je samo, môže plakať strachom a osamením. Predchádzajúca metóda nechať dieťa vyplakať však už v modernom svete príliš nefunguje, za čo naši najmenší vďačia práve šatkám a nosidlám.
TOP produkty
== kompletná ponuka najlacnejšie ==
Ako dlho a ako staré dieťa chcete nosiť
Dieťa môžete nosiť napríklad len pol roka, ale aj rok alebo dva. Volíte nosítko len ako príležitostnú alternatívu ku kočíku, alebo ho budete používať namiesto kočíka?
Pokiaľ chcete bábätko nosiť od narodenia do roku, budete potrebovať nosidlá dve, alebo môžete skombinovať nosítko a šatku. Pre dojčatá a batoľa do 18 mesiacov sa hodí rastúce nosítko, ktoré porastie spolu s vašim malým.
Pri nosení je veľmi dôležité klásť dôraz na ergonomické zásady nosenia. Medzi ne patria:
- zaguľatený chrbát,
- podsadený zadoček,
- látka medzi nožičkami by mala siahať od kolienka ku kolienku,
- nožičky by mali tvoriť písmeno M (čiže žabičku).
Novorodenec – pre novorodencov sú najideálnejšie šatky. Rozhodne pre nich nekupujte nosidlá s novorodeneckou vložkou, pretože tie pre novorodencov nie sú vhodné. Dochádza k zlej fixácii tela, bábätkám sa nepohodlne „sedia“ a majú až príliš roztiahnuté nožičky.
Dojča – vyberať môžete z rastúcich nosidiel, v ktorých ho môžete nosiť od 2 mesiacov do 4 mesiacov. Látku medzi nožičkami a látku na chrbátiku nastavíte podľa postavy vášho malého. Obstarávacie náklady sú o niečo vyššie ako pri klasickom nosidle.
Batoľa – v tomto prípade môžete siahnuť po rastúcom nosidle alebo po nosidle s označením toddler, pri výbere sa zamerajte na hmotnosť alebo odporúčaný vek. V tomto prípade už látka medzi nožičkami nemusí byť od kolienka ku kolienku.
Bedrový pás
Bedrový pás spríjemní a zjednoduší nosenie pre rodičov. Podstatná je jeho šírka. V prípade, že pás nie je dostatočne široký v pomere k váhe dieťaťa, bude sa pretáčať a tým vás škrtiť a zarezávať. Jednoducho povedané, pokiaľ budete v ergonomickom nosidle nosiť malého cvalíka, šírka bedrového pásu by tomu mala zodpovedať. Pokiaľ ale budete nosiť drobček, nemusí byť pás nijako zvlášť široký. Rovnako môžete premýšľať o otázke, ako dlho chcete dieťa v nosítku nosiť. Aj drobček totiž povyrastie a úzky bedrový pás by potom mohol predstavovať nepríjemnosť.
Spôsob uchytenia popruhov a kríženia
Ešte pred uskutočnením nákupu overte spôsob uchytenia popruhov a ich kríženia. Najčastejšie bývajú dva systémy:
popruhy k bedrovému pásu – nižšie usadenie dieťaťa, menej prirodzená poloha, pohodlnejšie pre nosiče
popruhy k polovici chrbtovej opierky – vyššie usadenie, prirodzenejšia poloha a fixácia dieťaťa, menej komfortné pre nosiče.
Dávate prednosť kríženiu popruhov? Tiež si prídete na svoje. V každom prípade odporúčame osobnú návštevu kamennej predajne a vyskúšanie rôznych modelov. Veľakrát pásy režú, inokedy ich zase vôbec nezapnete. Optimálny stav zvyčajne dosiahnete až po desiatkach minút dlhého hľadania. Stojí to však za to.
Chrbtová opierka
Chrbtovej opierke venujte zvýšenú pozornosť, pokiaľ hľadáte ergonomické nosítko. Aj keď by si to človek mohol myslieť, chrbtová opierka nemá veľa čo robiť s pohodlím rodiča. Naopak, nosítko, ktoré má vystuženú chrbtovú opierku, poskytuje patričný komfort pasažierovi. Umožňuje dieťaťu sedieť v správnej polohe – v tzv. žabí pozícii. Žabia pozícia znamená, že nožičky dieťaťa budú do M, telo podsadené a dieťa bude mať zaguľatený chrbát. Polstrovanie chrbtovej opierky umožňuje dieťaťu správne dosadnúť do nosidla, a tak telo podsadiť a dosiahnuť tak túto pozíciu. Určite potom tiež venujte pozornosť podpore hlavičky pre prípad, že dieťa zaspí.
Výrobný materiál
Látka nosidla musí byť pevná a poddajná zároveň. Vďaka tomu je nosenie pohodlné ako pre rodičov, tak aj pre bábätko. Látka potom ovplyvňuje váhový limit nosidla. Na tento limit býva pre vašu istotu spravidla testovaná. Podstatný je aj spôsob spracovania nosidla. Uistite sa, že nosítko nemá žiadne zbytočné spony alebo pracky, ktoré by mohli nosenie znepríjemňovať ako vám, tak aj bábätku. Výrobný materiál je vskutku podstatný parameter. Na použitom materiáli závisia vlastnosti celého ergonomického nosidla, najmä jeho nosnosť a správanie – teda pružnosť, pevnosť, alebo napríklad priedušnosť. Preto sa teraz budeme jednotlivými výrobnými materiálmi zaoberať podrobnejšie.
Bavlna
Patrí k obľúbeným materiálom. Jej prednosťou je priedušnosť. Bavlna je mäkká, dobre saje pot a je možné ju ľahko udržiavať. Z tohto materiálu je vyrobených mnoho nosidiel i šatiek. Bavlnu je možné prať na 40 °, a je možné ju tiež žehliť.
Hodváb
Je veľmi jemné, tenké a má malú hmotnosť. Tento materiál je veľmi príjemný, dobre saje pot a patrí k funkčným materiálom, v zime vás zahreje a lete ochladí. Z tohto materiálu sa vyrábajú predovšetkým nosiace šatky.
Hodváb sa horšie udržuje, možno ich prať iba v ruke alebo na šetrný program a vyžaduje aj menej agresívne prostriedky. Tento materiál nie je možné žmýkať ani sušiť v sušičke.
Ľan
Je pevný a odolný, vyznačuje sa predovšetkým veľkou životnosťou. Aj tento materiál je ľahký a priedušný, na tele pôsobí chladivo a je príjemný najmä v letných mesiacoch. Nevýhodou je jeho vysoká krčivosť, ľanové nosidlá je možné prať aj na vyššiu teplotu, ale vyžaduje žmýkanie na nižších otáčkach.
Tencel
Patrí k ekologickým materiálom a vyznačuje sa dobrou savosťou, je príjemný k pokožke a veľmi jemný. Jeho výhodou je nekrčivosť, aj tento materiál vás v lete ochladí av zime naopak zahreje.
Tencel je možné prať na 30 ° C pri použití šetrného pracieho prostriedku a nie je možné používať aviváž. Žmýkanie je možné na nízke otáčky a sušenie je možné iba na vzduchu.
Bambus
Je jemnejšia a priedušnejšia ako bavlna. K jeho výhodám patrí aj to, že bambusové nosítko nebude zapáchať ani pri dlhodobom používaní vďaka látke, ktorú obsahuje a ktorá je odolná proti množeniu baktérií. Bambus chráni pred UV žiarením a vyniká schopnosťou odvádzať od tela vlhkosť. Opäť sa jedná o ekologický materiál.
Bambusové nosítko je vhodné prať otočené naruby pri 40 °C. Ani v tomto prípade nie je možné používať aviváž a sušenie je možné iba na vzduchu.
Konope
Je veľmi pevné, ale zároveň jemné. Má schopnosť ničiť plesne a nemnožia sa v ňom baktérie. Aj tento materiál zadržiava UV žiarenie a má termoregulačné schopnosti. Konope je antistatické a odpudzuje nečistoty.
Možno ich prať obrátené naruby pri teplote maximálne 40 ° C, vďaka náchylnosti k lámavosti vlákien je možné žmýkanie pri nízkych otáčkach. Pri údržbe nosidiel a šatiek z konope nepoužívajte aviváž ani sušičku.
Typ nosidiel
Nosítka prináša do rodiny s novorodencom množstvo výhod, ale aj pri výbere tohto výrobku treba dobre zvážiť niektoré parametre. Stále sú totiž v predaji nosidlá, ktoré sú pre vývoj dieťaťa úplne nevhodné.
Ergonomické nosítko
Ergonomické nosidlá dovoľujú pri nosení bábätka zaujať správnu polohu tzv. na žabičku. Medzi hlavné rysy patrí predovšetkým zaguľatený chrbát do písmena C a dôležitá je taká správna poloha nožičiek. Tie musia byť roztiahnuté a zároveň ľahko pozdvihnuté v kolenách, aby zaujímali tvar písmena M.
Dôležité je aj to, aby boli kolienka o niečo vyššie ako zadoček. Ako sme už spomínali, je táto poloha vhodná pre správny vývoj bedrových kĺbov. Ergonomické nosidlá spoznáte aj podľa toho, že nemajú vystuženú chrbtovú opierku.
Šatka
Druhým variantom je nosenie dieťaťa v šatke. Aj tieto pomôcky majú rovnaké výhody ako ergonomické nosidlá. Šatky sú vhodnejšie na nosenie novorodencov a mladších dojčiat. Bábätko je v šatke lepšie fixované a šatka lepšie podopiera hlavičku.
Pre niektoré mamičky môže byť najmä na začiatku ťažké poradiť si s úväzom šatky. Potom, čo túto techniku zvládnu, potom môže byť šatka oproti klasickému nosítku obľúbenejšia.
Nosítko alebo visítko
Tieto nosidlá sú pre nosenie bábätiek nevhodné, pretože dieťaťu neumožňujú zaujať správnu polohu pri nosení, teda umiestnení nožičiek do polohy M.
V tomto nosidle dieťa skôr visí za rozkrok. Neergonomické nosítko poznáte aj podľa vystuženej chrbtovej časti, ktorá neumožňuje zaguľatenie chrbta do písmena C.
Značka
Nosítok je v predaji veľké množstvo, spoľahnúť sa môžete na značku TULA, Kinderhop, BeLenka, Manduka, Ergobaby, LennyLamb, MoniLu a ďalšie. Šatky sú k dostaniu od Liliputi, Little Frog, MAM, Moby, Jožánek, ByKay a iné.
TOP produkty
== kompletná ponuka najlacnejšie ==
Ako by som postupovala pri výbere nosítka, keby som ho kupovala znova?
Pretože som testovala a skúšala množstvo nosidiel, vzala by som si na 100% nosítko Lenka 4ever Neo alebo Tula free to grow (FTG), ktoré je síce trošku menšie, ale je pohodlné a nastaviteľné. Vzhľadovo ma Tula trošku sklamala, funkčne je to dobré nosítko, ale na produktovej fotografii vyzerá lepšie ako v skutočnosti. Pekné nosidlá vyrába aj LennyLamb, bohužiaľ mi ale príde systém uťahovania popruhov zdĺhavý a nešťastne zvolený. Musíte si popruhy nastaviť ešte pred tým, než vložíte dieťa do nosítka, a to sa mi zdá nepraktické. Aspoň, ak sa veľa ponáhľate, pretože vám rok a pol staré dieťa nevydrží čakať, než nasadíte bábätko do nosítka. LennyLamb predáva kvalitné a pekné nosidlá, ktoré stoja za vyskúšanie. Možno vám bude ich systém nastavenia vyhovovať. U tejto značky by som ešte spomenula, že nie je vhodná pre malé a chudé mamičky, ktoré majú konfekčnú veľkosť 32 a 34, veľkosť 36 je na hrane. Nosítko im bude veľké v páse. Mne je nosítko veľké.
Hodnotenie nosidiel a kde ich kúpiť?
V nasledujúcej časti sa dozviete, kde kúpiť nosidlá online a tiež niečo málo o jednotlivých nosidlách.
Lenka 4ever NEO – VÍŤAZ TESTU 100 % (v teste ergonomických nosidiel)
TOP produkty
Otázky a odpovede
Je možné využiť nosítko aj na dlhšie túry?
Na dlhšie nosenie a najmä turistiku je možné zakúpiť krosnu na dieťa. Oplatí sa vám v prípade, že patríte k aktívnym športovcom, ktorí vyrážajú často na túry. Krosne sú však vhodné až pre samostatne sediace deti. Dajú sa teda použiť až v cca 8 mesiacoch veku dieťaťa.
Je lepšie nosítko alebo šatka?
Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď, pretože každému vyhovuje niečo iné. Niektoré mamičky sa noseniu v šatke vyhýbajú zo strachu, že nezvládnuť bábätko do šatky správne uviazať.
Do nosítka sa bábätko umiestni ľahšie a rýchlejšie, ale pokiaľ zvládnete uväzovanie do šatky, môžu vám práve tieto nosidlá vyhovovať viac.