5 základných rád pri výbere hodiniek

Hodinky TISSOT T133.210.36.056.00 - Farba: čierna

Dnešný trh je zaplavený množstvom nekvalitných hodiniek vyrobených len na oko. Ako rozoznať tieto hodinky od tých, ktoré vydržia celé generácie, budete vedieť po prečítaní tohto článku.

Cenová úroveň hodiniek, ktorým je venovaný tento článok, sa v angličtine označuje ako „entry level watch“, čo by sa dalo voľne preložiť ako hodinky základnej úrovne. Je preto určená začiatočníkom, zatiaľ čo pokročilejší budú poznať nasledujúce tipy. Článok tiež neberie do úvahy športtestery, smart hodinky atď., ale zameriava sa na staré dobré náramkové hodinky.

Rada č. 1 – Kupujte hodinky tradičných značiek

Prvá a najdôležitejšia rada znie: „uprednostňujú tradičné značky hodiniek“. Toto je najzákladnejšia rada, ktorú vám môžem dať. Hodinárske spoločnosti, ktoré existujú už viac ako 100 rokov a vyrábajú hodinky od čias, keď sa naše babičky hrali v piesku, pravdepodobne nebudú riskovať svoju povesť výrobou hodiniek nízkej kvality, ktoré sú krásne len na pohľad. Táto disciplína patrí skôr dnešným „moderným“ spoločnostiam, ktoré ešte nedávno predávali nohavičky a teraz sa pustili aj do predaja módnych hodiniek. Určite to neznamená, že všetci tradiční výrobcovia majú len kvalitné hodinky a že medzi módnymi značkami nie sú žiadne. Ak by však osud ľudstva závisel od kúpy kvalitných hodiniek, určite si vyberte z tých tradičných :).

Najznámejšie sú švajčiarske, japonské a nemecké hodinky. Pravdepodobne najväčšiu fanúšikovskú základňu má značka Seiko, ktorej okrem iného vďačíme za vynález quartzových hodiniek! Na druhej strane barikády je, dovolím si ukázať prstom, značka Daniel Wellington. Môj obľúbený hodinkový guru z youtube kanálu The Urban Gentry ho dokonca vybral ako najhoršiu značku na trhu vôbec! Prečo, o tom sa môžete presvedčiť v jeho videu, v ktorom sa napríklad dozviete, že sú masovo vyrábané z najlacnejších dostupných materiálov a dokonca, že tá istá čínska továreň, ktorá tieto hodinky vyrába, ich predáva ako neznačkové za menej ako 20 dolárov

Bestsellery!

Rada č. 2 – Pozor na materiály

Pravdepodobne druhou najdôležitejšou vecou na hodinkách sú materiály, z ktorých sú vyrobené (nielen hodinky, ale aj remienky alebo strojčeky). Najmä pri „kovových“ materiáloch si dávajte pozor na najrôznejšie zliatiny pod módnymi názvami ako obyčajný kov, všeobecný kov atď. Tie nie sú dobre spracované a obsahujú veľa nečistôt (najmä veľa niklu), na ktoré je pokožka citlivá a môžu spôsobiť napríklad alergickú reakciu. Z tých kvalitných dominuje nehrdzavejúca oceľ s označením 316L, na ktorú majú vďaka technológii spracovania alergickú reakciu len veľmi citliví jedinci. Takéto hodinky vydržia dlhšie, sú menej náchylné na koróziu a lepšie držia farbu. Titán je vynikajúci aj na hodinky, pretože je ľahký a antialergický.

Hoci je oceľ najzrejmejším materiálom, ktorý vás v súvislosti s hodinkami napadne, nie je jediným. Ak si napríklad kupujete „plastové hodinky“, ani plast nie je ako plast. Lacné hodinky vyrobené v Ázii používajú najlacnejšie typy plastov. Bohužiaľ, spoločnosti neuvádzajú presný typ plastu, ktorý používajú na ich výrobu, takže nezostáva nič iné, ako sa držať rady číslo jedna. Osobne nemám rád slovo plast, pretože vždy, keď ho počujem, vybaví sa mi PET fľaša. V súvislosti s hodinkami, najmä s remienkami, používam radšej slovo guma, hoci niekedy je samozrejme najvhodnejší plast. Nech už materiál nazývate akokoľvek, rad G-Shock od spoločnosti Casio v tomto smere vyniká použitím špeciálnej živice, vďaka ktorej sú hodinky veľmi odolné.

Hodinky SWISS MILITARY BY CHRONO SM34058.07 - Farba: hnedá
Hodinky SWISS MILITARY BY CHRONO SM34058.07 – Farba: hnedá

Materiál, ktorý chcem v súvislosti s hodinkami spomenúť, je koža. V hodinárstve sa používa na výrobu remienkov, ktoré sú samostatnou kapitolou. Skrátka, rozhodne odporúčam kupovať kožu a nie jej lacnejšiu náhradu pod ľubozvučným názvom Genuine Leather. Tí zvedavejší z vás si môžu prečítať môj starší článok o tom, ako si vybrať správny kožený remienok na hodinky alebo čo je to vlastne pravá koža.

Rada č. 3 – Hodinky musia niečo vážiť

Ľudia zvyčajne vnímajú hmotnosť ako znak kvality. A hoci to nemusí byť vždy pravda, v segmente základných hodiniek je to celkom dobrý ukazovateľ, najmä v prípade oceľových hodiniek. Nechcem tu uvádzať konkrétne hmotnosti, pretože tie sa môžu líšiť v závislosti od rôznych faktorov (veľkosť puzdra, materiál remienka, typ strojčeka atď.), ale ak sa vám hodinky zdajú na svoju veľkosť ťažké, pravdepodobne budú vyrobené z kusu poctivej ocele a ošizený nebude ani ťah (odborný názov pre kovové náramky). Hoci tento tip nepoužijete na titánových alebo „plastových“ hodinkách, na oceľových je neoceniteľný.

 

Rada č. 4 – Venujte pozornosť podrobnostiam spracovania

Hovorí sa, že dobrá lož závisí od detailov. A veľmi podobné je to aj s hodinkami. Práve v detailoch sú slabé hodinky nedostatočné. Venujte im preto zvýšenú pozornosť. Zamerajte sa napríklad na spomínaný pohyb hodiniek. Aj keď je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele 316L, nemusíte byť ešte úplne na suchu. Dôležité je aj spracovanie jednotlivých článkov, ich systém spojenia a tiež dokonalé lícovanie. Dobre vyrobený strojček by mal k hodinkám krásne pasovať a nemal by mať príliš veľkú vôľu na pohyb. Dokonalým spôsobom, ako ľahko rozpoznať zle spracovaný pohyb, je takzvaný štrkový test. Ak hodinkami zatrasiete, nemali by ste počuť žiadne „škrípanie“.

Hodinky CASIO EFS S510D-2A - Farba: modrá
Hodinky CASIO EFS S510D-2A – Farba: modrá

Údery však nie sú jedinou vecou, ktorá podlieha spracovaniu. Skutočnosť, že na najkvalitnejších hodinkách sú subciferníky iba vytlačené, ale nefungujú, si všimne každý. Iné znaky nekvality však nie je také ľahké rozpoznať a vyžadujú si trochu sústredenia. Nezabúdajte, že hodinárstvo nie je staviteľstvo, kde meter nie je meradlom :). Všetko musí byť dokonale dokonalé. Zamerajte sa na najčastejšie chyby, ako sú nesprávne umiestnené indexy. Tie by mali byť presne umiestnené tak, aby boli v jednej línii s rukami. Alebo skúste stláčať tlačidlá a otáčať korunkou, všetko by malo ísť hladko, prirodzene, bez problémov. Podobne aj spona by mala do seba krásne zapadnúť, ani príliš ľahko, ani príliš tuho, skrátka tak akurát. Ak majú hodinky otočnú lunetu, vyskúšajte, akú vôľu má luneta pri cvaknutí. V ideálnom prípade by nemala byť žiadna. Ak sú hodinky luminiscenčné, skontrolujte ich. Zakryte ciferník rukou, aby ste vytvorili otvor len pre oko. Ručičky by mali svietiť. Príkladov by sa dalo napísať oveľa viac, preto len zopakujem dôležitú myšlienku: „Venujte pozornosť detailom!“

Bestsellery!

Rada č. 5 – Presnosť nič neznamená

Všetky predchádzajúce rady boli zamerané na to, čomu by ste mali venovať pozornosť. Táto posledná rada je trochu zvláštna. Poukazuje na to, čomu by ste nemali venovať pozornosť – presnosť. No, nie celkom, ale k tomu sa ešte dostaneme. Možno vás prekvapí, že aj hodinky Daniel Wellington, ktoré už boli v tomto článku označené za najhoršie hodinky na svete, sú presnejšie ako hodinky Rolex. Ako to? Pretože quartzové strojčeky sú vo svojej podstate presnejšie ako mechanické strojčeky, ktoré poháňajú väčšinu hodiniek Rolex. Ak porovnáme len quartzové strojčeky medzi sebou, presnosť najmenej presných sa bude líšiť od najpresnejších o desiatky sekúnd za rok, možno o niekoľko stoviek, ak máte naozaj smolu. Je to jednoducho spôsobené povahou fungovania hnutia. Naopak, hodinky s mechanickým strojčekom, tam je to iný príbeh. Tu si rozhodne musíte dávať pozor na presnosť. Pretože rozdiel, ktorý tu je, dovedený do extrému, môže predstavovať niekoľko minút denne, a to bude bolieť. Ak teda počujete argument, že hodinky sú presné, nenechajte sa ním strhnúť.